top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Hamarat

Çocuklar İçin Ücretsiz Kodlama Siteleri

Çocukların kodlama öğrenmesi bir çok açıdan önem kazanmış durumda. Çünkü yazılım geliştirme becerisi günümüzün en çok ihtiyaç duyulan konularından birisi. Gelecekte de önemini koruyacağı düşünülüyor. Üstelik yazılım tasarlama ve geliştirme becerisi bir çok alanda ve meslekte önem kazanmaya devam ediyor. Mühendislik, hatta sosyal bilimler ve sanatta dahi yazılım ve yapay zeka gibi teknolojilere ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bu sebeple STEM odaklı eğitim yaklaşımları giderek yaygınlaşmakta.


Çocukların kodlama öğrenmesinin faydalarından başlıcaları:

● Geleceğin dünyasına ve mesleklerine daha iyi hazırlamak

● Problem çözme becerilerini geliştirmek

● Tasarım ve üretim yoluyla kendini ifade etme becerisini geliştirmek


Çocukların programlama öğrenmesini kolay ve eğlenceli hale getirmek çeşitli siteler hazırlanmış durumda. Seçtiğimiz ücretsiz kodlama eğitim sitelerini sizler için derledik:


Kar amacı gütmeyen bu platform özellikle kodlamaya yeni başlayan öğrenciler için mükemmel bir başlangıç noktası olabilir. Farklı yaş gruplarından çocuklar için özel olarak hazırlanmış eğitimler, kaynaklar ve uygulamalar sunulmaktadır. Okul öncesi yaş grubundaki çocuklar da unutulmamış. Türkçe arayüzle kullanılabilen bu zengin içerikli web sitesi listemizin ilk sırasında bulunmayı hak etti.Öğrencilerin etkileşimli hikayeler, oyunlar ve animasyonlar yapabileceği görsel bir programlama aracıdır. ABD'deki MIT üniversitesi tarafından geliştirilen Scratch 8-16 yaş arasındaki çocukların kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Scratch ile yapılan çalışmalar diğer öğrencilerle paylaşılabilmekte bu da öğrencilerin birbirinden ilham almalarını, ortak fikir geliştirmelerini ve beraber çalışabilmelerini teşvik etmektedir. Çok popüler olan Scratch Türkçe arayüzler ve eğitimler sunması sebebiyle dikkate değer.Çeşitli konularda eğitim içerikleri sağlayan Khan Academy'de programlama konusu da ihmal edilmemiş. Kodlama ile ilgili çeşitli dersler ve araçlar sunuluyor. JavaScript tabanlı dersleri video ile desteklemişler. Öğrenilen bilgilerin kod yazarak uygulanabileceği arayüzler de sağlamışlar. Web sitelerinin arayüzlerinin kodlandığı HTML ve veritabanı sorgulama dili olan SQL ile de ilgili eğitimler sunulmakta. Eğitim içeriğinde Türkçe ve İngilizce kısımlar bulunmaktadır.App Inventor ABD'deki MIT üniversitesi tarafından sunulan ücretsiz bir mobil yazılım geliştirme platformudur. Blok tabanlı kodlama ile çocukların kolay bir şekilde uygulama geliştirmesi hedeflenmektedir. Bulut tabanlı bir sistem olarak web sitesini kullanarak mobil uygulama geliştirmek mümkündür. Geliştirilen mobil uygulamalar Android tabanlı mobil cihazlarda çalıştırılabilmektedir. Çok farklı yetenek ve fonksiyonlara sahip mobil uygulamalar geliştirmeyi mümkün hale getirmektedir. Mobil uygulama geliştirme dünyasına kolay bir giriş yapmak isteyen çocuklar için harika bir başlangıç olacaktır.Daha önceden yazılmış kodları bir bilgisayar gibi yorumlamayı oyun tarzında öğreten bir site. Böylece öğrencilerin bilgisayarların nasıl çalıştığını daha iyi anlamaları ve başkaları tarafından yazılmış kodları incelerken daha başarılı olmaları hedeflenmekte.Etkileşimli eğitim verilen sitede ücretli ve ücretsiz dersler bulunmaktadır. Python, HTML, JavaScript ile ilgili çeşitli konularda eğitimler bulunabilmektedir.Çocuklara programlamayla ilgili farklı eğitimleri eğlenceli bir şekilde sunuyor. 5-17 yaş arasında çocuklara yaş seviyelerine uygun eğitimler önerilmekte. Ücretli bir servis olmasına rağmen ücretsiz olarak alınabilen bölümler de içermektedir.Çocuğunuzun Geleceğine Yön Verecek Eğitimlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Bizimle Temasa Geçebilirsiniz

Kış okulumuzda biz de çocuklar için Scratch ve Python kodlama eğitimleri vermekteyiz. Eğitimlerimiz ve organizasyonlarımızla ilgili bilgi almak için web sitemizi inceleyebilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız!

4.639 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page