top of page

AMERİKA’NIN CHICAGO ŞEHRİNDEKİ PARÇACIK FİZİĞİ LABORATUVARI FERMILAB VE BİLİM GEZİSİ ORGANİZASYONU

fe.png

ABD’nin Chicago şehrinde bulunan Fermilab adlı parçacık fiziği laboratuvarı ve şehirdeki önemli müzelerde eğitim etkinliklerini içerecek şekilde bir haftalık STEM eğitim gezisi organize ediyoruz. Son olarak 2020 Ocak ayında okulların yarıyıl tatili olduğu dönemde bu organizasyonumuzu gerçekleştirdik. Her 5 öğrenciye bir eğitmen düşecek şekilde gruplar halinde gezilerimizi ve çalışmalarımızı yürüttük.

Bilim Gezisi Kapsamındaki Etkinlikler Şunlardı

 • Amerika'nın ilk ve en büyük yüksek enerji fiziği laboratuvarı Fermilab tesisini gezip bilim insanı ve özel eğitmenden bilgiler aldık. Öğrencilerimizle özel olarak yapılan toplantıda sorularımıza yanıtlar aldık.

 • Museum of Science and Industry adlı bilim müzesinde uygulamalı deneyler ve eğitimler yaptık.

 • Milyonlarca örneğin bulunduğu Field müzesini gezdik, eğitim filmlerini izledik.

 • Adler Planetaryum’unu gezip uygulamalı deneylerle eğitim aldık.

 • Deniz canlılarının bulunduğu Shedd Aquarium adlı dev akvaryumu gezdik.

 • Chicago Üniversitesi’ni gezdik.

 • Daha bir çok eğlenceli aktivitemiz oldu.

Fermilab’da Eğitim ve Gezi

Fermilab Amerika’da kurulmuş ilk ve halen tek olan parçacık fiziği laboratuvarıdır. Avrupa’daki CERN tesisi kurulana kadar parçacık hızlandırma ve çarpıştırma deneyleri bu tesiste yapılmaktaydı. Birçok bilim adamının bu laboratuvarda yapılan çalışmalar sayesinde yüksek enerjili parçacık fiziği konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Fermilab’da günümüzde halen parçacık hızlandırma deneyleri yapılmakta ve dünyanın birçok ülkesinden bilim insanı burada araştırmalarına devam etmektedir. Fermilab eğitim ve bilim gezisi kapsamında şunları yaptık:

 • Fermilab'da araştırma yapan bir bilim adamından parçacık hızlandırma ve çarpıştırma deneyleriyle ilgili teorik ve pratik bilgiler aldık.

 • Fermilab'ın tarihçesi, günümüzde yapılan çalışmalar ve CERN ile bağlantıları hakkında bilgi aldık.

 • Parçacık hızlandırıcının bileşenlerinin ve teknolojisinin sergilendiği bölümleri gezip bilgi aldık.

 • Fermilab'da yapılan deneylerin ve çalışmaların çocuklar tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için hazırlanmış eğitim bölümünü gezdik. Burada çocukların kendi başlarına yapabilecekleri deney ortamları hazırlanmıştı. Öğrencilerimiz uygulamalı olarak deneyler yaparak bilgilerini artırdılar.

fe2.png

Adler Planetaryumu Gezisi

Adler planetaryumu Batı yarım kürede türünün ilk örneği olup 1930 yılında kurulmuştur. Bünyesinde planetaryuma özel tasarıma sahip dev sinema sahneleri ve uzayla ilgili sergiler bulunmaktadır. Gemini 12 adlı uzay kapsülü ve beraberinde pek çok uzay keşfiyle ilgili ekipman sergilenmektedir. Bir günümüzü Adler planetaryumunu gezmeye ayırdık. Planet Nine adlı filmi izledik. Bu filmde güneş sistemi dışında olduğu tahmin edilen varsayımsal gezegen ile ilgili bilgiler anlatılmaktaydı.

fe3.png

Museum of Science and Industry Gezisi ve Deneye Dayalı Eğitim

Bu müzede 5 - 11 arası sınıfların fen bilgisi yani fizik, kimya ve biyoloji konularını uygulamalı şekilde denemek ve öğrenmek mümkün. Öğrencilerimiz pek çok konuyu burada deneyerek öğrenme imkanı buldu. İlk akla gelen konular: dev Newton topları, Tesla bobini, zıt yüklerin birbirini çekmesiyle ilgili deney. Hava akımı, termodinamiğin 1 ve 2. ilkeleri, ışık konusu, ses dalgaları konuları. Vücuttaki tüm sistemler.

fe4.png

Field Museum Gezisi

Dünyadaki en geniş ve büyük müzelerden birisi olan çok zengin bir doğa tarihi müzesidir. Dinozorlardan günümüze kadar yaşamış pek çok canlının örneğinin saklandığı bu müzede 21 milyondan fazla örneğin sergilendiği belirtilmektedir. Bu devasa müzenin farklı bölümlerini ve sergilerini gezdik. Bug Encounter adlı etkileşimli bölümde zaman geçirdik.

"Waking the T.Rex 3D: The Story of SUE" adlı 3 boyutlu filmi izledik. Bu filmde Sue adı verilmiş olan ve Amerika'da kalıntıları bulunmuş olan T.Rex dinozor ile ilgili bilgiler ve keşfedilmesiyle ilgili bilgiler anlatılmaktaydı.

fe5.png

Bilim Gezisiyle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Şehir: Chicago

Konaklama: Önceden rezerve edilmiş otel

Eğitim konuları: Parçacık fiziği, fizik, kimya ve biyoloji

Eğitim lokasyonları: Fermilab, Museum of Science and Industry

Gezilen lokasyonlar: Fermilab, Museum of Science and Industry, Field Museum, Adler Planetarium, Shedd Aquarium, eğlence amaçlı şehir gezisi

Süresi: 7 gece 8 gün

Eğitim dili: Türkçe ve İngilizce

Yaş grubu: 9-17 yaş

 

Organizasyona Dahil Olan Hizmetler:

Yukarıda eğitim içeriği bölümünde belirtilen eğitim ve geziler

Konaklama

3 Öğün yemek

Karşılama

Chicago’daki transferler (Havalimanı - otel - eğitim lokasyonları - geziler vb.),

 

Başvuru ve Ayrıntılı Bilgi İçin

Bizimle aşağıdaki e-posta adresi ve telefonumuz ile iletişime geçebilirsiniz.

E-posta:  info@bilimincakiltaslari.com,

Tel: 0 542 229 45 52

bottom of page