top of page

AMERİKA HOUSTON NASA SPACE CENTER EĞİTİMİ

ABD Houston şehrindeki NASA Johnson Space Center’daki Space Center University bünyesinde birer haftalık eğitimler düzenlenmektedir. Bilimin Çakıl Taşları olarak kış okulumuza devam eden öğrencilerden oluşan bir grup ile her yaz bu eğitimlere katılmaktayız.

 

Eğitimde uzay uygulamalarıyla bağlantılı STEM konularına yer verilmektedir. Öğrenciler uzayla ilgili zorluklara ve sorunlara çözüm üretmek için takımlar halinde çalışırlar. Bu esnada NASA Johnson Space Center’da yapılan çalışmaları gözlemleme fırsatı bulurlar. Neutral Buoyancy Laboratory adlı dünyanın en büyük su altı eğitim tesisinde verilen astronot eğitimlerini izleme imkanı bulurlar. Bir haftalık eğitimin sonunda öğrenciler mezuniyet törenine katılıp sertifikalarını alırlar. Ayrıca, bir astronotun katılacağı brunch etkinliğine katılıp kendisinden bilgiler alıp sorularını sorma imkanı bulurlar.

Türkiye’den Katılan Tek Grubuz

2018 yılından bu yana Houston NASA Space Center’daki bir haftalık eğitimlere Türkiye’den katılan tek grup bizim organize ettiğimiz gruptur.

2018 Yaz Döneminde Eğitime Katılan Grubumuzla Yapılan Röportaj Haber Videosu

Yaş Gruplarına Göre Eğitim Programları

Eğitimler lise ve ortaokul yaş gruplarına uygun olarak hazırlanmaktadır. Konular benzer başlıkları taşımakla birlikte ortaokul yaş grubunda uzay keşfi ve ay uzay programı teması işlenmektedir. Lise yaş grubunda ise Mars ve uzay keşfi teması bulunmaktadır.

NASA Eğitim Programı İçeriği

 • Uygulamalı mühendislik aktiviteleri ve veri analizi için veri toplama teknolojileri.

 • Sahne arkası gezisi kapsamında gerçek astronot eğitimi ve çalışmaları, roket parkı ve Neutral Buoyancy Laboratory görülür.

 • Etkileşimli ve proje bazlı eğitim: sürdürülebilir yaşam alanları inşası, robot yapımı ve kodlama, stratejik bilimsel planlama ve değerlendirme katılımcı takım çalışması ve farkındalık kazanımı.

 • Misafir konuşmacılarla NASA’da çalışmanın nasıl bir şey olduğu ve insanlığın uzay keşfine hazırlığı için neler yapılması gerektiği hakkında sohbetler.

 • Roket Fırlatma Çalışması: roket fırlatma çalışması ortaokul grupları için tek aşamalı roket, lise grupları için çok aşamalı roket olarak yapılmaktadır.

Eğitimlerde Yapılan Robotik Çalışmaları

Robotik, uzay teknolojileri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Mars ve ay yüzeyinde kullanılan rover araçlarından, görevlerde kullanılan bir çok cihaz ve araç robotik teknolojisinden faydalanmaktadır. Bu sebeple NASA eğitimde robotik çalışmalarına yer vermektedir.

Roket Yapımı ve Fırlatma Çalışması

Takımların yaş grubuna uygun olarak tek aşamalı ya da çok aşamalı roket yapmaları istenir. Temel görev roketin başarılı bir şekilde fırlatılması ve son aşamada zarar görmeden yere inmesidir. Çalışma sonunda roketler NASA kampüsü bahçesinde fırlatılarak test edilir, takımların roketleri ve çalışmaları bir yarışma ile değerlendirilir. Öğrencilerimiz eğitimin bu bölümünde büyük heyecan yaşayıp eğlenmektedir.

Eğitimlerin Yapılış Şekli

NASA’nın uzay temasına dayalı STEM temelli eğitimlerinde en önemli prensip takım çalışması yapılmasıdır. Öğrenciler takımlar halinde çalışarak eğitim sırasında verilen görevleri yerine getirirler. Uzay ve mühendislik konularında bir kişinin kendi başına yapabileceği çalışmalar ve alacağı sonuçlar çok sınırlıdır. NASA’nın uzun yıllardır yürüttüğü çalışmalardan ortaya çıkan sonuç şudur: ancak takım halinde çalışarak, doğru görev dağılımı ve uyumlu bir çalışma ile zorlu sorunları çözmek ve hedeflere ulaşmak mümkündür. NASA verdiği eğitimlerde de bu yaklaşımı prensip haline getirmiştir. Bazı eğitim ve görevlerin sonrasında takımlar arası yarışmalar düzenlenerek hem eğitimdeki eğlence ve heyecan artırılmaktadır hem de sonuç odaklı rekabetçi takım çalışması özendirilmektedir.

NASA Eğitiminin Kazandırdıkları

 • Uzay seyahatleri ve uzayda yaşam ile ilgili teknolojilerin ilk elden görüp öğrenmek

 • NASA’da yaşam ve çalışma ortamını deneyimlemek

 • Konularında uzman kişiler ve astronotlardan bilgi edinmek, ilham almak

 • Yurt dışında eğitim deneyimi

 • Öğrencinin İngilizcesini kullanıp geliştirme fırsatı

 • Mühendislik odaklı takım çalışması deneyimi

Eğitimi Tamamlayıp Sertifikalar Alınırken

na.png

NASA Eğitimine Hazırlık

Kış okulumuzda yürüttüğümüz eğitimlere katılan öğrenciler NASA’daki eğitim için gereken bilgi seviyesine gelmiş olurlar ve sorun yaşamazlar. Bu sebeple NASA eğitimine katılmak isteyen öğrencilerimizin kış okulumuza katılmış olmaları şartını aramaktayız.

 

2020 Yaz Dönemi Eğitimi

Covid-19 pandemisi sebebiyle 2020 yaz döneminde NASA eğitimi organizasyonu gerçekleştiremiyoruz. Ancak 2021 yaz döneminde tekrar organizasyonlarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

 

Günlük Program

 • Otelde grup olarak kahvaltı.

 • NASA Johnson Space Center’e transfer.

 • Sabah eğitim programı.

 • Space Center Houston’daki Zero-G Diner salonunda öğlen yemeği.

 • Öğleden sonra eğitim programı.

 • Otele transfer.

 

Nasa Eğitimi İle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Şehir: Houston

Konaklama: Belirlenecek bir hotelde konaklanacaktır

Eğitim lokasyonu: NASA Johnson Space Center

Süresi: 9 gece 8 gün

Eğitim dili: İngilizce

Eğitim süresi: 5 gün eğitim yapılacaktır

Eğitmenler: NASA eğitmenleri (bizim eğitmenlerimiz de eşlik etmektedir)

Yaş grubu: 11-18

Tarihler: 2021 yaz döneminde yapılacak eğitimin tarihleri daha sonra belirlenecektir.

Başvuru ve ayrıntılı bilgi için: info@bilimincakiltaslari.com, tel: 0 542 229 45 52

Ücrete Dahil Olan Hizmetler:

Yukarıda eğitim içeriği bölümünde belirtilen eğitim

Konaklama,

3 Öğün yemek,

Sağlık sigortası,

Karşılama,

ABD Houston’daki transferler (Havalimanı - konaklama yerleşkesi - eğitim lokasyonu - geziler vb.)

 

Başvuru ve Ayrıntılı Bilgi İçin

Bizimle aşağıdaki e-posta adresi ve telefonumuz ile iletişime geçebilirsiniz.

E-posta:  info@bilimincakiltaslari.com,

Tel: 0 542 229 45 52

 

NASA Eğitiminin Resmi Web Sitesi

Space Center University

Eğitimden Bazı Görüntüler

Öğrencilerimiz Uzay Eldiveni Kullanmayı Deneyimlerken

Bir Astronot İle Brunch Esnasında Sohbet Ederken

bra.png
bottom of page